زنان یزد

یزدبانو اولین وبلاگ خبری زنان دارالعباده یزدی 12دی 86سالروز ورود امام خامنه ای به یزد راه اندازی شد

همایش نجابت در سالروز ملی عفاف وحجاب در یزد برگزار شد

 

همایش تخصصی عفاف وحجاب با حضور جمع کثیری ازمؤثرین فرهنگی ومربیان تربیتی مدارس در سالن آمفی تئاتر فرهنگیان یزد برگزار شد.

 مشاور امور دختران وزنان جوان سازمان ملی جوانان کشور در این همایش گفت: ما معتقدیم هرکس " چرایی " داشته باشد با " چگونه " خواهد ساخت .در حقیقت ، چگونگی حجاب در جامعه ما  بخش " چرا" های آن برای نسل جوان ما روشن نیست وبرای مسؤولین ذیربط هم فقط بعنوان قانون وآیین نامه دیده می شود.

دکترنیلچی زاده افزود: حجاب در عمق روحیات ایرانی اسلامی وشیعی ما ریشه عمیقی دارد اگر به ریشه ها توجه شود قطعا" ما قدرت بیشتری پیدا می کنیم تا فرهنگ حیا، عفاف وحجاب را در جوانهایمان نهادینه کنیم.

وی سپس در ادامه به فلسفه ،آثار وویژگیهای حجاب پرداخت واولویت اول انتخاب رنگ حجاب را مشکی دانست وتصریح کرد: حجاب مهار ومدیریت غریزه جنسی در مقابل نامحرم است وکاهنده شهوت است.

دکتر نیلچی زاده در تشریح انتخاب رنگ مشکی برای حجاب ، آن را دارای 11 دلیل شامل " ابهت،جلال وشکوه مثال پرده وسنگ خانه خدا" ، " اقتدار وبرتری مثال کمربند مشکی رزمی کاران " ، " دانایی مثال ردای مشکی قاضی و وکیل " ، " نجابت وشرافت مثال کاخهایی به رنگ مشکی در اروپا ویژه اشراف" ، " ثروت ودارایی مثال رنگ مشکی وسایل منزل " ، " غم وافسردگی در حیطه اجتماعی در غم عزیزان در سطح دنیا" ، " پرهیز ازدنیا وزهد مثال لباس راهبه ها" ، " استتار وپوشیدگی مثال اتومبیل مهمانان خارجی در سطح دنیا"، " قداست مثال پرده خانه خدا و..."، دور از دسترس وناشناخته ماندن " برشمرد .

وی افزود: رنگ مشکی برای حضور اجتماعی مرد وزن است وکسانی که در امور شخصی خود از رنگ مشکی استفاده می کنند یا افسرده اند یا در معرض افسردگی قرار دارند.

وی استحباب رنگ مشکی را پنج مورد عنوان کردوکراهات آن را براساس کتاب عروت الوثقی در عبادت ونماز یاداور شد وافزود: پیامبر اسلام در سه مورد خواستگاری از حضرت خدیجه(س)، فتح مکه وعید غدیر از عمامه مشکی استفاده کردند واز عمامه مشکی خود با نام "سحاب" نام بردند وآن را در عید غدیر به حضرت علی(ع) بخشیدند.

وی با بیان روایتی از ام السلمه پس از نزول آیه حجاب گفت: براساس این روایت زنان انصار ردای مشکی بر سر خود کشیدند.

دکتر نیلچی زاده رنگ مشکی را در زمانی که دشمنان اهل بیت از این رنگ استفاده می کنند مکروه دانست وروایتی تاریخی در این باره ذکر کرد.

مشاور امور زنان وخانواده وهمچنین مشاور امور زنان ودختران جوان سازمان ملی جوانان در ادامه مباحث خود به سؤالات متعدد حضار پاسخ گفت ودر پاسخ به سؤالی که " آیا حجاب حق است یا یک تکلیف اجتماعی ویافردی؟" اظهارداشت: حجاب حق است وگذشتن از بعضی حق ها مثل انفاق غذا به مستحق انسان را به رشد وتعالی می رساند ولی گذشتن از بعضی حق ها مثل حجاب انسان را به سقوط می کشاند.

وی در پاسخ به سؤالی دیگر که " اگر کسی منکر حجاب باشد بعنوان ضروری دین به گونه ای که منجر به نفی توحید یا نبوت شود آیا مرتد است؟" گفت بله این فرد مرتد است.یعنی اینکه حجاب اگرچه در اصول وفروع دین نیامده است ولی جزء بخشی از احکام دینی است که صراحتا" نص قرآن آیات متعددی در آن است وسنت پیامبر واهل بیت دلیل وجود حجاب است.

وی سپس از مربیان تربیتی خواست از ابتدای سال تحصیلی با همکاری سایر دبیران در امر حجاب وتأثیر گذاری در دانش آموزان دعوت کنند.

در ابتدای این همایش مشاور استاندار ومدیر کل امور بانوان وخانواده استان یزد ضمن خیر مقدم به حضار گفتک ما در برابر نقشه تهاجمی دشمن قرار گرفتیم وکمتر برای آن برنامه داشتیم.

مریم عبدالحسین زاده حضورو ورود خانواده ها را در عرصه عفاف وحجاب خانواده ها ضروری دانست وگفت: افتخار استان یزد حجاب است و چیزی که از حجاب داریم تحت تأثیر خدمات وحساسیت زنان محجبه در یزد است واگر این زنان محجبه نبودند شاید حجاب در یزد اینگونه نبود.

وی افزود:قانون ساماندهی مد ولباس مصوب سال 83 در مجلس به استان ما نرسید وامروزه ما باید پاسخگوی جوان تنوع طلبی باشیم که تحت تأثیر مد وزیباییی قرار دارد ومدی که ما ارائه می کنیم ارضا نمی شود.

وی از اجرای کار فرهنگی در این زمینه بعنوان جهاد نام برد.

گفتنی است برگزار کنندگان این همایش مؤسسه فرهنگی ریحانه وسروش وحی با همکاری برخی سازمانها ونهادها بودند.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۹ساعت 8:49  توسط خبرنگار یزدی  | 

استان یزد میزبان مسابقات هندبال پسران و شنای دختران المپیاد ورزشی دانش‌‌آموزان كشور

یزد- حبرگزاری بین المللی زنان ایران

مدیركل آموزش و پرورش استان یزد گفت : استان یزد میزبان مسابقات هندبال و شنای المپیاد ورزشی دانش‌‌آموزان كشور خواهد بود .

محمدرضا باغستانی در حاشیه نشست هماهنگی اولین المپیاد دانش آموزان کشور در یزد در گفت‌وگو با " خبرنگاریزدفردا"اظهار داشت   : امسال از 15 تا 23 تیر ماه مسابقات هندبال پسران دانش‌آموز در سه دوره تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه در یزد آغاز می‌شود كه در این رقابت‌ها حدود هزار نفر از دانش‌آموزان سراسر كشور شركت دارند که در این مسابقات در مقطع ابتدایی 13 تیم و در مقطع راهنمایی و متوسطه 24 تیم دانش‌آموزی در رشته هندبال با یكدیگر به رقابت می‌پردازند.

وی ادامه داد : استان یزد در رشته هندبال، میزبان پسران دانش‌آموز كشور و در رشته شنا نیز میزبان دختران دانش‌آموز از سراسر كشور که دانش‌‌آ‌موزان سراسر كشور در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه با یكدیگر به رقابت می‌پردازند.

باغستانی در افزود : برای برگزاری این مسابقات، حدود 500 نفر از دانش‌آموزان سه مقطع یاد شده از سراسر كشور وارد استان یزد می‌شوند و در روزهای 26 تیر ماه تا 9 مرداد ماه سال جاری شاهد رقابت آنها هستیم و مسابقات شنای المپیك ورزشی دانش‌آموزان دختر كشور در استخر شنای شهدای دانش‌آموز استان یزد برگزار می‌شود.                                                                                    گزارش تصویری اختصاصی یزدفردا :

                                                                                                                     اولين دوره بازيهای المپيك دانش آموزان سراسر كشور

 

وی در پاین گفت : به منظور هماهنگی كامل برای برگزاری و میزبانی این رقابت‌ها، ستاد برگزاری المپیاد ورزشی دانش‌آ‌موزان در رشته‌های هندبال و شنا تشكیل شده و با برگزاری جلسات مختلف در زمینه چگونگی برگزاری مسابقات بحث و تصمیم‌گیری شده است و امیدواریم با برگزاری جلسات متعدد و انجام هماهنگی‌های لازم، بتوانیم میزبان شایسته‌ای برای این دوره از رقابت‌های دانش‌‌آموزان سراسر كشور باشیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 23:36  توسط خبرنگار یزدی  | 

اظهار نگرانی امام جمعه ابرکوه از رشد آمار طلاق

یزد- خبرگزاری بین المللی زنان ایران

همزمان با هفته قوه قضاییه رییس وپرسنل دادگستری به همراه رؤسای شوراهای حل اختلاف ابرکوه با امام جمعه این شهرستان دیدار کردند. در این دیدار گزارشی از فعالیتهای دستگاه قضایی شهرستان ارایه شد.
 حجت الاسلام حسینی نیز باگرامیداشت خاطره شهید بهشتی وی راقافله سالارکاروان قضا ومعمار اندیشمند دستگاه قضایی خواند.
امام جمعه ابرکوه در خصوص برخی از مشکلات از جمله پدیده کاذب طلاق اظهارنگرانی و تأسف نمود وبا یاداوری این مسأله که طلاق از قدیم در استان یزد واز جمله ابرکوه امر نا پسندی به شمار می رفت خواستار توجه بیشتر دست اندرکاران وخوانواده ها درکند کردن رویه نامیمون طلاق شد. وی همچنین خواستار توجه بیشتر بانوان مسلمان به تعهدات زندگی شد.
+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 23:33  توسط خبرنگار یزدی  | 

یزد- خبرگزاری بین المللی زنان ایران

امام جمعه اردکان گفت: براي حفظ امنيت فرهنگي واخلاقي در جامعه حجاب و عفاف ضروري است

حجت الاسلام ديداري روز يکشنبه در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود : نهاد هاي حکومتي و دولت موظف به اجراي طرح هاي حجاب و عفاف مي باشند.
وي با بيان اينکه اولين نهادي که مسئوليت فرزندان راکامل بر عهده دارد خانواده است افزود: والدين با آگاهي کامل در خصوص اثرات حجاب اسلامي در به ارامش رساندن خانواده و رشد جامعه ، نقش بسزايي در آموزش فرزندان دارند.
وي تصريح کرد : مسئولين بايد در جهت ايجاد اين امنيت برنامه ريزي کنند و در جامعه اجرا نمايند.
وي ادامه داد : بحث حجاب و عفاف فقط بر عهده يک نهاد خاص نمي تواند باشد بلکه همه نهادها بايد با هماهنگي و برنامه ريزي در اين زمينه تلاش نمايند.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 10:13  توسط خبرنگار یزدی  | 

فرماندار مهريز گفت: همه افراد جامعه در قبال رعايت کامل حجاب و عفاف مسئول هستند.

یزد - خبرگزاری بین المللی زنان ایران

به گزارش خبرنگار ايرنا ، " احمد علي زارع زاده " روز يکشنبه در جلسه شوراي آموزش و پرورش اين شهرستان افزود: تحقق رعايت حجاب و عفاف موجب جلوگيري از آسيب هاي اجتماعي است .
وي اضافه کرد: رعايت حجاب ، موجب عفاف و در اصل نقشي بي بديل در کاهش ناهنجاري ها و معضلات فرهنگي دارد .
زارع زاده گفت: اين امر مهم و تاثير گذار بايد به يک فرهنگ عمومي تبديل شود و نبايد نسبت به آن بي تفاوت بود.
همچنين مدير آموزش و پرورش مهريز هم طي سخناني به لزوم برنامه ريزي براي غني سازي اوقات فراغت نسل جوان در تابستان اشاره کرد .
" سيد جليل عقيلي " با اشاره به تهاجم فرهنگي گفت: همه کانون هاي فرهنگي و ورزشي در سطح شهرستان بايد نسبت به جدب دانش آموزان و ارائه فعاليت هاي متوع و مفيد تلاش نمايند .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 10:12  توسط خبرنگار یزدی  | 

مسابقات فوتسال زير 15 سال دختران يزد آغاز شد

یزد- خبرگزاری بین المللی زنان ایران

نخستين دوره مسابقات فوتسال قهرماني زير 15 سال دانش آموزان دختر مدارس استان يزد آغاز شد

به گزارش روز شنبه خبرنگار ايرنا ، اين مسابقات باحضور 18 تيم در قالب شش گروه و بصورت دوره اي و به مدت يک هفته در سالن شهداي نعيم آباد برگزار مي شود.
اين مسابقات در قالب طرح آسيا ويژن و تحت نظارت فدراسيون فوتبال و توسط هيات فوتبال استان پيگيري مي شود.
در مسابقه افتتاحيه تيم دبستان باستان موفق شد تيم دبستان حاج علي نقدي با نتيجه دو بريک شکست دهد.
قهرمان اين مسابقات به رقابت هاي کشوري راه خواهد يافت .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 10:11  توسط خبرنگار یزدی  | 

دوره آموزش بهداشت ويژه مددجويان کميته امداد امام (ره ) شهرستان اردکان اجرا شد

یزد- خبرگزاری بین المللی زنان ایران


با توجه به شروع فصل تابستان وبرگزاري کلاس هاي آموزش خانواده ويژه مددجويان کميته امداد بخصوص زنان و دختران تحت پوشش ، امسال نيز همچون سالهاي قبل کلاس هاي بهداشت ، احکام و اعتقادات ، بهداشت روان به صورت هفتگي در قالب پنج کميته در کانون شهيد مدرس اردکان برگزار مي گردد.
تا کنون جلساتی با حضور بيش از 50 نفر از زنان تحت پوشش کميته امداد طي دو کلاس مجزا به تفکيک زنان ميانسال و سالمندان ، دختران و زنان جوان انجام شده و " احمدي" کارشناس مرکز بهداشت در خصوص بهداشت فردي از قبيل بهداشت چشم ، گوش ،دهان و دندان ، پوست و مو، تغذيه و بيماريهاي ناشي از کمبود ريز مغذيها از قبيل کم خوني ، گواتر ، علائم و عوارض و نحوه پيشگيري از اين ييماريها و ... صحبت کردند.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 10:11  توسط خبرنگار یزدی  | 

زنان باردار متقاضی زایمان طبیعی در  شهرستان اردکان یزد در دوره اموزشی زایمان فیزیولوژیک(طبیعی)شرکت می کنند.

 یزد- خبرگزاری بین المللی زنان ایران

اين طرح  نزديک به يکسال در بيمارستان ضيايي اردکان آغاز شده است و متقاضيان پس از ثبت نام وگذراندن هشت جلسه آموزشي در طول دوران بارداري و انجام تمرينات تنفسي و حرکات نرمشي ، روند زايمان را بصورت کاملا" طبيعي وبدون هيچ گونه دخالت پزشکي
طي مي کنند.

در اين جلسات که با حضور تعدادي از زنان باردار 23-20 هفته تحت پوشش مراکز بهداشتي و با همکاري کارشناسان دوره ديده گروه مامايي و با مسئوليت ماماهاي مراکز بهداشتي انجام گرديد ، آموزش هاي لازم در خصوص مشکلات شايع دوران بارداري ، تغذيه صحيح در دوران بارداري ، علائم خطر بارداري مصرف مکمل هاي دارويي ارائه گرديد.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 10:11  توسط خبرنگار یزدی  | 

دوره آموزشی ویژه جوانان در آستانه ازدواج به همت شبکه فعالین ازدواج يزد در اين استان برگزار مي‌شود.

یزد- خبرگزاری بین المللی زنان ایران،

به گزارش ایسنا، علی پارسانیا مدیر شبكه فعالين ازدواج استان يزد (شفا) ضمن اعلام این خبر افزود: این آموزشها در قالب یک دوره مقدماتی 10 ساعته و یک دوره تکمیلی 6 ساعته ویژه جوانان در آستانه ازدواج (مجردین بالای 18 سال) به صورت مجزا برای خواهران و برادران از هفته آخر تیرماه برگزار خواهد شد.

وی از تدوین سرفصلهای آموزشی زیر نظر تیمی از اساتید مجرب این حوزه خبر داد و خاطر نشان کرد: این دوره با هدف بالا بردن سطح آگاهی جوانان در حوزه ازدواج، کمک به انتخاب صحیح و آگاهانه، شیوه های شناخت همسر و ... برگزار می شود. 

شايان ذكر است ثبت نام اين دوره آموزشی پیش از ازدواج از یکشنبه بیستم تیرماه در محل دفتر شبکه فعالین ازدواج آغاز مي‌شود.

گفتني است علاقه مندان مي توانند جهت ثبت نام به دفتر شبکه فعالین ازدواج استان يزد واقع در خیابان کاشانی، حدفاصل بیمارستان بهمن و سه راه شهید چمران، انتهای کوچه شهدای مکتب امام مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 10:10  توسط خبرنگار یزدی  | 

20 نفر از مبلغین ومبلغات دردوره آموزش وبلاگ نویسی شرکت کردند.

یزد- خبرگزاری بین المللی زنان ایران

اين دوره در قالب طرح تربيت خطيب به مدت ده ساعت برگزار شد و شرکت کنندگان با فناوري اطلاعات در مديريت ووبلاگ نويسي آشنا شدند .

گفتني است دوره مذکور به همت امور مبلغين اداره کل تبليغات اسلامي استان يزد در تاريخ هاي 20 و 27 خرداد ماه در محل اين اداره کل برگزار شد .

بنا به اين گزارش در پايان دوره نيز به شرکت کنندگان گواهي نامه ارائه مي گردد .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 10:10  توسط خبرنگار یزدی  | 

مطالب قدیمی‌تر